Nova verzija/inačica programa EMIS Print - ver. 6.5.1

Obavještavaju se svi EMIS koordinatori osnovnih i srednjih škola Srednjobosanskog kantona, Kantona Središnja Bosna  da je nova verzija programa EMIS Print za 2013./2014. školsku godinu aktivirana za preuzimanje.

Zadnja verzija programa je  6.5.1 od 21.05.2014.

Preuzimanje zadnje verzije programskog rješenja EMIS Print se obavlja kroz Administrativni Panel (prva opcija u izborniku 'Linkovi') školskih poddomena sistema EMIS WEB.

Pristup školskim poddomenama sistema EMIS WEB je omogućen kroz tabelarni prikaz škola na glavnoj stranici informacionog sistema EMIS Web, izbornik 'Škole'.

Izdavanje svjedodžbi: preporuke za štampanje/tiskanje

Prije nego što počnemo sa zvaničnim izdavanjem dokumenata kroz program ©EMIS Print, proporuka je da se prvo odštampa/otiska određeni broj ili čak svi dokumenti na čistom, bijelom papiru. Ovaj postupak nam omogućava da prije završnog  štampanja/tiskanja uočimo moguće nepravilnosti u podacima učenika. Postupak je sljedeći:

Faza 1 (testiranje):

1. u printer ubacimo čiste bijele papire,
  2. pokrenemo program EMIS Print,
  3. odštampamo/otiskamo nekoliko ili sva dokumenta odabranoih učenika / odjeljenja,
  4. provjerimo ispravnost podataka i cijelog postupka.

Nakon provjere odštampanih/otiskanih podataka na dobijenim dokumentima, nepravilnosti koje smo eventualno uočili ispravljamo kroz sistem/sustav EMIS.  Poslije ispravaka moramo prvo zatvoriti program EMIS Print (ako je bio otvoren), a potom ga trebamo ponovo pokrenuti. Na taj način će se izmijenjeni podaci u sistemu/sustavu EMIS ispravno osvježiti u programu EMIS Print. Kada smo se uvjerili da su svi podaci uneseni kroz sistem/sustav EMIS ispravni prelazimo na drugu fazu:

Faza 2 (zvanično štampanje/tiskanje svjedodžbi/diploma):

1. u printer ubacimo predštampane obrasce koje smo obezbijedili ranije,
  2. pokrenemo program EMIS Print,
  3. odštampamo/otiskamo nekoliko ili sve svjedodžbe za željeno odjeljenje,
  4. arhiviramo odštampane/otiskane dokumente na unaprijed predviđeno mjesto.

Po okončanju štampanja/tiskanja svjedodžbi/uvjerenja, u štampač ubacimo čiste bijele papire ponovo i kroz program EMIS Print odštampamo/otiskamo spiskove izdatih dokumenata. Odštampane spiskove trebaju preuzeti razrednici zajedno sa svim izdatim svjedodžbama/uvjerenjima.

Sve svjedodžbe, potvrde i diplome je obavezno štampati/tiskati na propisanim obrascima, sa logotipom države BiH i SBK - KSB Kantona u zaglavlju, grbovima i obilježjima naroda u centralnom dijelu i hologramskom zaštitom u podnožju.